Chcielibyśmy Państwu przekazać informacje na temat ostatniego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „TSUE”), w którym TSUE ponownie zajął stanowisko, że niepełnoetatowcy powinni otrzymywać dodatek za godziny od przekroczenia umówionego wymiaru czasu prac, nie po przekroczeniu pełnego wymiaru.
W wyroku z dnia 29 lipca 2024 r. TSUE stwierdził, że niepełnoetatowcy są gorzej traktowani, jeżeli aby otrzymać dodatek za nadgodziny, muszą przepracować tę samą liczbę godzin co pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. TSUE orzekł, że dodatek za nadgodziny powinien być należny od przekroczenia wymiaru czasu pracy określonego w umowie.
Podobne stanowisku TSUE zaprezentował już wcześniej – w wyroku z dnia 19 października 2023 r. (C-660/20), wskazując wówczas, że jeżeli pracownik zatrudniony na pół etatu, pracuje w ciągu dnia w wymiarze przekraczającym połowę etatu, to za każdą godzinę pracy ponad ustalony wymiar należy mu się wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.
Na razie przepisy Kodeksu pracy oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie pozostają bez zmian – zgodnie z polskim prawem w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku za godziny nadliczbowe.
Zwracamy jednak uwagę, że orzecznictwo TSUE dotyczące wynagrodzenia za nadgodziny pracowników niepełnoetatowych może skutkować nowelizacją prawa polskiego. Mogą także pojawić się spory sądowe w zakresie wynagradzania niepełnoetatowców za nadgodziny.
W razie pytań, pozostajemy do dyspozycji.