Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów

W dniu 2 kwietnia 2024 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Projekt zakłada ochronę osób zgłaszających naruszenie prawa w kontekście związanym z pracą.

Głównymi celami ustawy jest ochrona interesu wspólnego, dobre imię pracodawcy, ochrona współpracowników. Sygnalistą wg projektu ustawy jest osoba zgłaszająca nieprawidłowości w związku z zatrudnieniem, ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Sygnalistą, któremu przysługiwać będzie ochrona będzie mógł zostać pracownik, ale też były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz.

Projekt zakłada, że sygnalista, który doświadczył działań odwetowych, będzie mógł wystąpić o zadośćuczynienie lub odszkodowanie. Tożsamość sygnalisty będzie zachowana w tajemnicy. Ustawa nie wprowadza obowiązku dokonywania zgłoszeń. Każdy sygnalista będzie sam decydował, czy chce dokonać zgłoszenia czy nie – ale jeśli się na to zdecyduje, będzie chroniony.

Pracodawca (który spełnia warunki wskazane w Rozdziale 3 projektu ustawy) będzie musiał opracować procedurę zgłoszeń wewnętrznych, która określi zasady przyjmowania takich zgłoszeń i stworzyć kanały do ich przyjmowania. Pozostali pracodawcy mogą takie procedury opracować dobrowolnie. Wewnętrzne systemy sygnalizowania ułatwią diagnozowanie nieprawidłowości w zakładzie pracy i pomogą eliminować niepokojące zdarzenia.

Wraz z niniejszym newsletterem przesyłamy do Państwa wiadomości tekst przyjętego wczoraj projektu ustawy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w takim kształcie (lub z niewielkimi tylko modyfikacjami) ustawa zostanie przyjęta przez Sejm.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części przepisów (m. in. dotyczących zgłoszeń zewnętrznych), które wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.

Zespół Kancelarii Kulczycki, Puławska s. c.