Projekt ustawy o jawności wynagrodzeń

6 czerwca 2023 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania – w skrócie „Dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń”.

Jej celem jest zwalczanie dyskryminacji płacowej i likwidacja luk w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn za taką samą pracę, a także budowanie zaufania do pracodawców. Ponadto, zgodnie z celami dyrektywy pracownicy powinni uzyskać prawo do informacji o kryteriach wynagradzania, a kryteria te muszą być obiektywne i neutralne pod względem płci. Prawo to obejmuje także dostęp do informacji dotyczących poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia z podziałem na płcie w poszczególnych kategoriach pracowników.

Państwa członkowskie UE zobowiązane są do wdrożenia przepisów dyrektywy do porządku krajowego do 2026 roku.

W ostatnich dniach posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy o jawności płac. Projekt nosi roboczą nazwę „Jasne zarobki”.  Proponowane w ustawie przepisy zakładają nałożenie na pracodawców obowiązku podawania widełek wynagrodzeń w każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym. Trwają prace nad projektem ustawy.