Wskazanie w wypowiedzeniu przyczyn braku zasadności zabezpieczenia i dalszego pracownika do pracy podczas procesu

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udziela zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. bezzasadne.

Sąd udziela zabezpieczenia niejako automatycznie na wniosek pracownika. Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście.

Pracodawca, aby uniknąć dalszego zatrudniania pracownika podczas procesu na skutek zabezpieczenia dokonanego przez sąd, argumenty przeciwko zabezpieczeniu powinien podać już w treści oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem. W ten sposób sąd rozpoznający wniosek pracownika o udzielenie zabezpieczenia i nakazanie pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika, będzie miał możliwość zapoznania się ze stanowiskiem pracodawcy zawartym w wypowiedzeniu.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy jest pierwszym i w momencie rozpoznania przez sąd wniosku pracownika o udzielenie zabezpieczenia, jedynym dokumentem zawierającym stanowisko pracodawcy.