Planowana nowelizacja przepisów o dostępnie cudzoziemców do rynku pracy

Wśród wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się plan  zmiany ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Jak wskazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na oficjalnej stronie rządowej „W wyniku oceny funkcjonowania przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 735, z późn. zm.) w ciągu ostatnich kilku lat jej obowiązywania, zdiagnozowano następujące problemy dotyczące stosowania przepisów w zakresie zatrudniania cudzoziemców:

– nadużywanie przepisów i procedur uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu wjazdu cudzoziemców na terytorium Polski i zatrudnianie ich w szarej strefie w Polsce lub w innych państwach obszaru Schengen,
– w konsekwencji tego, brak realnego zaspokojenia potrzeb rynku pracy,
– tworzenie nadmiernej biurokracji w urzędach wydających takie dokumenty.”[1]

Rząd dostrzegł potrzebę zmian w prawie i kompleksowego uregulowania zagadnienia dostępu cudzoziemców do rynku pracy w oddzielnej ustawie. Projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy ustawy będzie miał na celu:

  • uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom,
  • ograniczenie występujących nadużyć,
  • pełną elektronizację postępowań,
  • zmniejszenie zaległości w załatwianiu spraw przez urzędy,
  •  integracje cudzoziemców.

Projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy będzie w sposób kompleksowy regulował zagadnienia dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce. Nowe przepisy będą bazować na dotychczasowych rozwiązaniach zawartych w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ale będą uszczelniać te, które już funkcjonują i stanowią pole do nadużyć oraz przeciwdziałać negatywnym zjawiskom na rynku pracy, takim jak wypychanie Polaków z rynku pracy i zaniżanie standardów na rynku pracy. Poprzez zawarcie w projekcie programów integracyjnych dla cudzoziemców, które będą realizowane po wejściu w życie ustawy, będzie również uświadamiał grupy narażone na wyzysk jakie są ich prawa oraz pomagał w skuteczniejszej integracji. Będzie również dawał możliwość tworzenia przez publiczne służby zatrudnienia wyspecjalizowanych punktów wspierania cudzoziemców na rynku pracy.

 W razie pytań pozostajemy do dyspozycji

Zespół Kancelarii Kulczycki Puławska


[1]https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-dostepie-cudzoziemcow-do-rynku-pracy